reklama
Strona główna » Dziesiątki interwencji w Bełchatowie i powiecie
Bełchatów Powiat bełchatowski Promowane Wiadomości

Dziesiątki interwencji w Bełchatowie i powiecie

Zdj.: Miasto Bełchatów

W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Bełchatowem i okolicznymi miejscowościami przeszły intensywne opady deszczu. Już w niedzielę, 27 lipca, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił najwyższy – trzeci stopień zagrożenia – dla powiatu bełchatowskiego, ostrzegając przed silnymi burzami i ulewnym deszczem.

W związku z zaistniałą sytuacją tego samego wieczora wicestarosta Jolanta Pawlikowska zwołała posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

– Celem zwołania sztabu jest koordynacja działań służb, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Celem działania sztabu jest koordynacja wszelkich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Wnikliwe monitorujemy sytuację. W stan gotowości postawione zostały wszystkie służby kryzysowe w powiecie, druhowie z OSP, strażacy z PSP, policja, służby energetyczne i drogowe.– przekazało Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.

W gotowości pozostaje także Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, który współpracuje z miejskimi spółkami oraz służbami. Celem jest szybka reakcja oraz minimalizowanie ewentualnych szkód i zagrożeń dla mieszkańców.

Ważne!

Każdy, kto ma taką potrzebę może przyjechać na ul. Pabianicką 72 (budynki PGM) i samodzielnie przygotować i zabrać worki z piachem. Służby miejskie pracują i zabezpieczają te miejsca, w których sytuacja jest najtrudniejsza. Worki z piaskiem są dostępne również przy OSP Grocholice. Punkt będzie sukcesywnie uzupełniany.

Poniedziałek pod znakiem interwencji

Ostrzeżenia meteorologów szybko znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. Od wczesnych godzin porannych w poniedziałek, 28 lipca, służby ratunkowe prowadzą dziesiątki akcji związanych głównie z podtopieniami. Jak informuje Michał Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie. Odnotowano już ponad 60 interwencji – a ich liczba stale rośnie.

– Sytuacja jest rozwojowa. Ogólnie są to podtopienia posesji, zalane budynki gospodarcze i piwnice. Były też zgłaszane jakieś drobne konary, które przewróciły się w wyniku opadów. Z takich poważniejszych zgłoszeń mieliśmy na ulicy Słowackiego w Bełchatowie w szkole podstawowej pompowanie wody z piwnicy – relacjonuje Michał Wieczorek.

Na pełne podsumowanie skutków nawałnicy trzeba jeszcze poczekać, ponieważ wciąż napływają nowe zgłoszenia od mieszkańców.

Bełchatów i region pod wodą

Wiele ulic i terenów zielonych znalazło się dziś pod wodą. Mieszkańcy donoszą o poważnych utrudnieniach w ruchu – nieprzejezdne były m.in. ulice Wyszyńskiego i Staszica. Zalania dotyczą również okolic rzeki Rakówki – dzielnica Grocholice: ławki, plac zabaw oraz boisko znalazły się pod wodą.

Trudna sytuacja dotyczy także Zelowa czy Kluk. W wielu miejscach woda wdarła się na posesje. W regionie ucierpiały m.in. szkoły przy ul. Kilińskiego w Zelowie, tam zalana jest sala gimnastyczna. Podtopienia odnotowano w Zelowie również przy ul. Dzielnej.

W Szkole Podstawowej nr 13 w Bełchatowie – ucierpiał węzeł cieplny. Interweniowano także w placówce oświatowej przy Czaplinieckiej oraz w budynku Sądu Rejonowego.

Miasto przygotowało około 2 tys. worków z piaskiem, jest również do dyspozycji mieszkańców piach.

Gmina Kluki

W samej Gminie Kluki od wczesnych godzin porannych odnotowano 5 interwencji straży pożarnej. Najpoważniejsza sytuacja ma miejsce w Klukach, gdzie przy DK 74 woda wdarła się na teren podwórek i posesji kilku domostw. W miejscowości Ścichawa strażacy usuwali powalone na drogę drzewo.

– Najwięcej zgłoszeń to te dotyczące podtopień posesji i zalań niżej położonych pomieszczeń. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Przed nami na pewno jeszcze sposo godzin ciężkiej pracy – informuje st. kpt. Michał Wieczorek z PSP Bełchatów.

W Kleszczowie

Ważna informacja dla tych, którzy chcą zabezpieczyć swoje domy w Kleszczowie przed ewentualnym zalaniem. Gminne służby wydają w tym celu worki z piaskiem – ta akcja będzie prowadzona również w godzinach popołudniowych i nocnych.

Zapotrzebowanie na worki z piaskiem zgłaszamy telefonicznie (nr telefonu: 578 572 575 – p. Henryk Kłyszewski) i odbieramy z placu byłego GS przy ulicy Ogrodowej 26 w Kleszczowie. Gmina zapewni bezpłatny transport dla tych, którzy nie dysponują odpowiednimi pojazdami i nie mogą odebrać piasku samodzielnie.

Uwaga! Zalania domów i konieczność wypompowania wody przez jednostki straży pożarnej zgłaszamy telefonicznie – wyłącznie pod nr alarmowym 112.

Do dyspozycji mieszkańców gminy Kleszczów jest także numer telefonu, pod którym dyżuruje pracownik zarządzania kryzysowego UG Kleszczów: 570 730 551. Tu zgłaszać można inne potrzeby związane z obecną sytuacją kryzysową, spowodowaną obfitymi opadami deszczu.

Prognozy na najbliższe godziny i dni nie napawają optymizmem. Przewidywane są bowiem dalsze opady.

Źródło: Miasto Bełchatów, powiat-belchatowski.pl, radaropadow.pl, kleszczow.pl, Gmina Kluki


Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...