reklama
Strona główna » Dzień Niepodległości oraz „Na Świętego Marcina najlepsza gęsina!”
Powiat bełchatowski Promowane Smakuj łódzkie Wiadomości

Dzień Niepodległości oraz „Na Świętego Marcina najlepsza gęsina!”

Zdj.: FB Gmina Drużbice

Wójt Gminy Drużbice Tomasz Głowacki wraz z pozostałymi organizatorami zapraszają wszystkich mieszkańców oraz osoby zainteresowane na uroczyste obchody Święta Niepodległości. Uroczystość odbędzie się 11 listopada, a rozpocznie ją msza w kościele parafialnym w Drużbicach o godz.12.00.

Przebieg uroczystości

Msza św. w kościele św. Rocha w Drużbicach – godz. 12.00.

Przemarsz uczestników wydarzenia na Gminną Halę Sportową.

Następnie zaplanowano występy Orkiestry Dętej „Suchcice i okolice”, dzieci i młodzieży ze szkół z terenu Gminy, zespołu ludowego „Ale Babki” oraz „Laudate Dominum”.

„Na Świętego Marcina najlepsza gęsina!”

Wydarzeniem, które odbędzie się tuż po oficjalnych uroczystościach będzie degustacja potraw z gęsiny – zgodnie z tradycją: „Na Świętego Marcina najlepsza gęsina!”. Przypomnijmy – gęś oraz św. Marcin są elementami herbu Gminy Drużbice.

Święty Marcin, patron żołnierzy oraz najuboższych urodził się na Węgrzech. Historia mówi, że jako wspomożyciel ubogich – miał obdarować swym płaszczem napotkanego, prawie nagiego żebraka. Następnie z żołnierza stał się duchownym. Inna historia wskazuje, że chcąc uniknąć mianowania biskupem, ukrył się przed wysłannikami papieża. Jednak jego obecność zdradziły hałasujące gęsi. Przyjął więc święcenia, a na jego pamiątkę 11 listopada spożywa się gęsinę właśnie.

Tradycji stanie się zadość

Wyjątkowe specjały, przygotowane będą przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy i znajdą się na kilku stoiskach. Oprócz degustacji będą one dostępne również do nabycia na miejscu. W przystępnych cenach – jak zapewniają organizatorzy. To doskonała okazja, aby wesprzeć lokalne społeczności i skosztować tradycyjnych smaków. W poprzednich edycjach były to m.in. paszteciki, gęsi nadziewane czy też gołąbki z gęsiną. Wiele zależy od inwencji twórczej pań z KGW.

Być może smaki, które poznać będzie można podczas wydarzenia zainspirują także uczestniczki lub uczestników do zmian w dotychczasowym, domowym menu. Polacy spożywają bowiem bardzo niewiele gęsiny.

Źródło: FB Gmina Drużbice

Grafika: Tamże

Oprac.: mw

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...