Uroczystości związane z obchodami Dnia Niepodległości w Gminie Drużbice rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobach poległych w walkach za Ojczyznę. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Narodu, koncelebrowana przez Proboszcza Parafii Drużbice Ks. Macieja Rojkowicza, Proboszcza Parafii Wadlew Ks. Bogusława Karbownika oraz Proboszcza Parafii Suchcice Ks. Łukasza Szmita.
Obchody Dnia Niepodległości
Po Mszy świętej w intencji Ojczyzny zgromadzeni przemaszerowali na salę gimnastyczną przy ZSP w Drużbicach. W swoim przemówieniu wójt Tomasz Głowacki podkreślił ważką rolę znaczenia wolności oraz wspólnoty.
Dzień patrona
11 listopada jest także dla mieszkańców i samorządu Drużbic istotny z jeszcze jednego powodu. Jest to bowiem dzień patrona miejscowości – św. Marcina. Z tej okazji już na kilka dni wcześniej panie z Kół Gospodyń Wiejskich w pocie czoła przygotowywały przysmaki z gęsiną w roli głównej – zgodnie z tradycyjnym hasłem „Na świętego Marcina najlepsza gęsina”. W tym roku potrawy przygotowywało 7 kół oraz jedno stowarzyszenie. Ponadto dzielne panie zatroszczyły się również o wypiek słodkości.
Tak wyglądały przygotowania…
A tak prezentowały się koła oraz potrawy w dniu uroczystości…
Na stołach, które wprost uginały się od potraw, podczas uroczystych obchodów Dnia Niepodległości i św. Marcina pojawiły się m.in. gęsi nadziewane na kilka sposobów, krupnik i zupa dyniowa na rosole z gęsiny. A także mniej tradycyjne, ale również pyszne hamburgery z gęsiego mięsa mielonego. Był również pasztet z gęsi w kilku różnych odsłonach oraz smalec z cebulką. Jak nakazuje tradycja nie mogło zabraknąć rogali świętomarcińskich. Wszystkie te rarytasy można było zakupić za symboliczną cenę a dochód z przedsięwzięcia zasilił cele statutowe kół gospodyń.
Wspólne przygotowania i celebracje uroczystości przyczyniają się do integracji środowiska lokalnego, co z pewnością odczuli podczas wspólnego świętowania mieszkańcy gminy Drużbice.
Źródło: Gmina Drużbice
Dodaj komentarz