reklama
Strona główna » Czarne lamparty z Borysewa mają potomstwo!
Poddębice Powiat poddębicki Promowane Wiadomości

Czarne lamparty z Borysewa mają potomstwo!

Zdj.: Zoo Borysew

W Zoo Safari Borysew przyszły na świat dwa młode czarne lamparty. Tak naprawdę to lampart plamisty Panthera pardus. Maluchy urodziły się dwa dni temu 21 lipca i – jak podkreślają opiekunowie – rosną wyjątkowo szybko.

Odziedziczyć czerń

Oba młode odziedziczyły po rodzicach rzadką cechę – czarne umaszczenie, które występuje zaledwie u 11 procent osobników tego gatunku. Ciemna sierść sprawia, że ich lamparcie cętki są niemal niewidoczne.

Para rodzicami kolejny raz

To kolejny miot samicy Shiry. Ojcem młodych jest samiec Siggi. Maluchy są cały czas pod opieką troskliwej mamy, która bardzo chroni swoje potomstwo. Z tego powodu opiekunowie nie mają jeszcze pewności co do płci kociąt. Informacja ta będzie możliwa do potwierdzenia dopiero podczas pierwszych szczepień, gdy młode będą miały od 8 do 12 tygodni.

Obecnie lamparty mają zapewniony pełen spokój – ich rozwój jest dyskretnie monitorowany przez pracowników zoo. Młode mają już otwarte oczy i coraz śmielej poruszają się po swoim schronieniu. Wyjście na wybieg planowane jest, gdy skończą 2–3 miesiące.

– Niestety nie mamy zdjęcia lepszej jakości, ponieważ robimy je trochę z ukrycia, żeby nie niepokoić lamparcicy – mówią pracownicy Zoo Safari Borysew.

Gatunek – charakterystyka

Zwierzęta są średniej wielkości, długość ich ciała osiąga 1-1,7 m. Wysokość to od 0,6-1m, ogon od 0,55m do1 m. Masa ciała mieści się w przedziale 60-90 kg. Umaszczenie z reguły żółtorudawe lub białawe z czarnymi cętkami. W przypadku nadmiernego nagromadzenia ciemnych pigmentów zupełnie czarne, wówczas nazywane są czarnymi panterami. Puszystość sierści uzależniona od jest klimatu, w którym żyją.

Z reguły prowadzą samotniczy tryb życia. W pary kojarzą się tylko w momencie rui u samicy. Podobnie jak nasze domowe kociaki nie lubią pływać. Jak na każdego kota przystało zręcznie wspinają się na drzewa. Kiedy uciekają chronią się w gałęziach drzew (strażaków do zdejmowania ich na ziemię na szczęście raczej nie potrzeba).

Osobniki polują pojedynczo, jak większość tych drapieżników są terytorialne. Nie jest to jednak kociak. Atakuje zdecydowanie po poprzednim bezszelestnym skradaniu się i przegryza gardło ofierze.

Ciążą samicy lamparta

Ciąża trwa u nich zaledwie 13 tygodni (szczęściary!). Rodzą się w miocie właśnie 2-3 ślepe młode. Oseski po 10 dniach otwierają oczy. W jednym miocie mogą być zarówno czarne, takie jak przytrafiły się w Zoo Borysew jak i cętkowane. Po 2-3 latach dorastają i opuszczają matkę. Na wolności dożywają do koło 17 lat, natomiast w niewoli do 25. To samica opiekuje się młodymi.

Ciekawostki

Upolowaną zdobycz również przechowuje wysoko na drzewach. Zdarzały się przypadki lampartów ludojadów – były to głównie starsze osobniki niezdolne do samodzielnych polowań z powodu słabej kondycji.

Źródło: Zoo Borysew

Oprac. gowawka

Shira niezbyt zadowolona z wizyty “podglądaczy”. Chroni młode.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...