reklama
Strona główna » Cysterskie Centrum Edukacji w Sulejowie czyli Łódzkie ratuje zabytki
Promowane Sulejów Wiadomości

Cysterskie Centrum Edukacji w Sulejowie czyli Łódzkie ratuje zabytki

Projekt realizowany ramach RPO Województwa Łódzkiego obejmował stworzenie nowej, kulturalnej oferty programowej w budynku dawnego Arsenału w Opactwie o.o. Cystersów w Sulejowie i właśnie został zakończony oraz rozliczony.

W związku z tym inwestycję obejrzeli wspólnie Burmistrz Sulejowa Dorota Jankowska, ojciec Augustyn Węgrzyn – proboszcz parafii oraz Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Piotr Wojtysiak. Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Tomasza Kantuaryjskiego otrzymała z Unii Europejskiej na realizację tego zadania dofinansowanie w kwocie ponad 2,3 mln złotych.

Budynek Arsenału

Przypomnijmy – prace I Etapu polegały na adaptacji budynku dawnego arsenału na cele kulturalne. Dlatego też na parterze powstał punkt informacji kulturalnej. Poza tym na piętrze umieszczono biura dla instytucji związanych z opactwem, salę spotkań oraz siedzibę bractwa rycerskiego.

Muzeum klasztorne

W kompleksie została również wydzielona sala muzeum klasztornego. Będzie się ono mieściło w baszcie. Podczas prac odtworzono i poddano konserwacji znajdujące się tam polichromie.

Historia i nowoczesność

Aby odpowiedzieć na potrzeby potencjalnych gości w ramach wspomnianego projektu powstała także strona internetowa, która promuje nową ofertę. Przewidziane jest również nieodpłatne udostępnianie starodruków, skanów i zdjęć dostępnych zbiorów w formatach cyfrowych – z tego z kolei skorzystać może świat naukowy.

Rys historyczno-architektoniczny

Początki opactwa w Sulejowie datują się na 1176 r. W kapitularzu, który zachował cechy romańskie, znajdują się cenne eksponaty. Między innymi wizerunek Kazimierza Sprawiedliwego, opata Schenkinga czy też unikalny tryptyk przedstawiający Trójcę Świętą z pierwszej połowy XVI w. Opactwo posiada także pokaźną kolekcję szat liturgicznych.

Budynek Arsenału w zespole opactwa cystersów
Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego, zdj.: Paweł Wroński pawelwronski.pl

Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego wzniesiony jest prawie w całości z piaskowca szydłowieckiego. Z tego materiału zbudowane są mury zewnętrzne, elementy konstrukcyjne i dekoracyjne. Pozostałe części budowli powstały z cegły.

Nad dawnym wejściem bocznym znajduje się romański tympanon z końca XII w. przedstawiający krzyż wczesnochrześcijański w formie płaskorzeźby, po bokach którego znajdują się słońce, księżyc i ptak jako symbole śmierci Chrystusa. Wnętrze jest późnoromańskie. Ponad domkiem portalowym wejścia głównego znajduje się rozeta z częściowo zachowanym maswerkiem. Uwieńczenie fasady stanowi trójkątny szczyt.

Świątynia ta doskonale ilustruje przełom epok w historii sztuki. Jest przykładem przejścia stylu późnoromańskiego (detale, rzeźby) w styl wczesnogotycki, przejawiający się w zastosowaniu sklepienia krzyżowo-żebrowego. Tam zawsze warto się wybrać!

Od 2012 r. opactwo cysterskie w Sulejowie figuruje na liście Pomników Historii. Całość inwestycji ma opiewać na kwotę 3,4 mln.

Autor: mw

Zdjęcia: Dariusz Kowalski

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...