W Koluszkach ruszyły prace przy pierwszym odwiercie geotermalnym. To ważny krok w kierunku bardziej ekologicznego i samowystarczalnego systemu ciepłowniczego w gminie. W ciągu najbliższych miesięcy okaże się, czy znajdujące się pod miastem pokłady wód termalnych nadają się do wykorzystania w lokalnym systemie grzewczym.

GT-1
Prace prowadzone są na działce tuż obok miejskiej ciepłowni. Odwiert o nazwie Koluszki GT–1 realizuje firma ALGEO. W pierwszych dniach udało się już przewiercić 70 metrów. Docelowo wiertło ma sięgnąć głębokości ok. 1450 m, aż do warstw jury dolnej, gdzie spodziewane są zasoby ciepłej wody.

– Chcemy dotrzeć do wód geotermalnych i dokładnie je zbadać. Interesuje nas temperatura, zasolenie, mineralizacja – wyjaśnia Michał Adamusiak z Urzędu Miejskiego w Koluszkach.
Inwestycja jest prowadzona zgodnie z decyzjami Urzędu Górniczego, a postęp nadzorują specjaliści z dozoru geologicznego. Odwiert ma strukturę teleskopową, czyli jego średnica zmniejsza się z głębokością.

Prace posuwają się szybciej
– Prace idą szybciej niż zakładano, możliwe że zakończymy je nawet przed planowanym terminem. Wiertnica, której używamy, pochodzi z Kanady – to sprawdzony sprzęt, który pozwala precyzyjnie prowadzić odwiert – mówi Zbigniew Deręgowski, wykonawca inwestycji.
Koszt odwiertu to ponad 12 mln zł, z czego aż 10,6 mln zł pochodzi z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z podpisaną umową, prace mają zakończyć się do 19 lutego 2026 roku.
Geotermia to odnawialne źródło energii. Jej zasoby są ogromne, stabilne i dostępne przez cały rok – w przeciwieństwie do energii słonecznej czy wiatrowej. Ciepło geotermalne nie generuje też praktycznie żadnej emisji CO₂, co wpisuje się w cele transformacji energetycznej i poprawy jakości powietrza.

Minimum 40 stopni
– Spodziewamy się, że woda będzie miała temperaturę co najmniej 40°C. Może nas pozytywnie zaskoczyć i być jeszcze cieplejsza – prognozuje dr inż. Bogdan Noga. – Jej podstawowe zastosowanie to oczywiście ogrzewanie, ale wody termalne można również wykorzystać leczniczo i rekreacyjnie.

Jeżeli badania potwierdzą przewidywania, gorąca woda spod Koluszek mogłaby w przyszłości ogrzewać budynki mieszkalne, szkoły i inne obiekty publiczne. W planach samorządu pojawia się także pomysł wykorzystania jej w basenie miejskim , który miałby wówczas szansę powstać i służyć mieszkańcom.
Źródło: Urząd Marszałkowski
Autor: Agnieszka Lubiatowska
Zdj.: Sebastian Sołtyszewski
Dodaj komentarz