Budujemy sygnalizacje świetlne, aktywne przejścia dla pieszych, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, a drogi zyskują nowe nawierzchnie. Aż w 110 miejscach w Łódzkiem zrobi się znacznie bezpieczniej. Jesteśmy na finiszu gigantycznej inwestycji w bezpieczeństwo pieszych (zwłaszcza dzieci), kierowców i rowerzystów.
„Poprawa bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich” to przede wszystkim budowa: chodników i ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych, autobusowych peronów przystankowych, sygnalizacji świetlnych, aktywnych przejść dla pieszych. To również wymiana nawierzchni jezdni wraz z odtworzeniem oznakowania, naprawą poboczy i regulacją odwodnienia drogi.
Oddzielenie ruchu pieszego od kołowego i urządzenie peronów zmniejszy ryzyko zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów i zminimalizuje utrudnienia dla lokalnej społeczności. Z kolei budowa sygnalizacji świetlnych na pewno upłynni ruch i przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków i kolizji.
Oznakowanie przejść dla pieszych znakami aktywnymi jest szczególnie ważne w okolicach szkół i innych obiektów użyteczności publicznej. Aktywne przejścia dla pieszych urządzono np. w Moszczenicy (powiat piotrkowski) przy szkole i przy Urzędzie Gminy. W Choszczewie (powiat zduńskowolski) wybudowano, wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej, drogę dla pieszych.
– Jestem pewna, że te wszystkie działania zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie dzieci – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego. – Modernizacja przejść dla pieszych poprawi widoczność i – miejmy nadzieję – wpłynie na zmniejszenie ryzyka niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych.
Prace rozpoczęliśmy rok temu, do końca września wszystko będzie gotowe.
Koszt inwestycji to ponad 36 mln zł. Zadanie dofinansowane zostało z środków II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Autor: as
Zdjęcia: Piotr Wajman
Dodaj komentarz