Słynna polska reżyserka otrzymała honorowy tytuł podczas spotkania wigilijnego Filmówki.
– Dziękuję, jestem bardzo wzruszona – mówiła Agnieszka Holland. – Nie kończyłam szkoły filmowej w Łodzi, dlatego zawsze miałam pewien kompleks, że nie jestem z gniazda, z którego wyszli moi wspaniali koledzy. Łódź jest dla mnie takim legendarnym miejscem, gdzie nieustannie bije źródło polskiej kultury filmowej i kultury w ogóle. I mam nadzieję, że będzie biło nadal.
Doktorat honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej został przyznany Agnieszce Holland w 2023 roku przy okazji 75-lecia uczelni. Reżyserka nie mogła go wówczas osobiście odebrać. Miało to związek z falą nienawiści po filmie „Zielona granica”.
– Otrzymywałam tyle pogróżek, że zdecydowałam, iż nie zaryzykuję przyjazdu do Polski – tłumaczyła Agnieszka Holland. – Żyjemy w trudnych czasach. Kiedy patrzymy na dzisiejsze konflikty, to widzimy że żywią się one gównie strachem i nienawiścią. Zalęgło się też w nas przekonanie, że w dzisiejszym świecie zło radzi sobie znacznie lepiej niż nadzieja.
– Cieszę się, że dziś możemy dokończyć akt uhonorowania osoby, którą szanujemy i traktujemy jako wzór, punkt odniesienia do tego, co chcemy robić w twórczości i w życiu – mówiła dr hab. Milenia Fiedler, rektor PWSFTiT.
Samorząd województwa łódzkiego reprezentowała podczas uroczystości Magdalena Spólnicka, wiceprzewodnicząca Sejmiku WŁ.
– Serdecznie gratuluję i dziękuję za to, z jaką odwagą i kunsztem opowiada pani w swoich filmach o tym, co najważniejsze, ale też o tym, co bywa bolesne. Dziękuję także, że zawsze zabiera pani głos, gdy mówimy o wolności, demokracji, prawach człowieka. To fundamentalne wartości, o które nadal trzeba walczyć, o które trzeba dbać – podkreśliła Magdalena Spólnicka, przekazując list gratulacyjny od Joanny Skrzydlewskiej, marszałek województwa łódzkiego.
Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka, jest jedną z najwybitniejszych postaci świata filmu. Ukończyła wydział reżyserii Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Pierwsze kroki stawiała u boku Krzysztofa Zanussiego. Zanim wyreżyserowała pierwszy własny film, pracowała jako scenarzystka, między innymi przy filmach Andrzeja Wajdy. Jej filmy zdobywały wiele nagród na prestiżowych festiwalach m.in. w Cannes, Berlinie, Montrealu. Talent, zdolność obserwacji i głębokiej analizy ludzkich charakterów, a także ogromna inwencja reżyserska sprawiają, że każdy jej film jest wyjątkowy, na każdy się czeka. Do najgłośniejszych należą: „Aktorzy prowincjonalni”, „Gorączka”, „Kobieta samotna”, „Europa, Europa”, „W ciemności”, „Obywatel Jones” „Zielona granica”. Od 1981 r. mieszka i pracuje na Zachodzie. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy. Od 2021 roku do marca roku bieżącego była prezydentką EAF. W 1998 r. w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jej gwiazdę.
Spotkanie było też okazją do wręczenia dyplomów doktorskich i habilitacyjnych. Odebrali je między innymi: aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi Ewa Audykowska i Milena Lisiecka-Sieczkowska, wykładowczyni wydziału aktorskiego oraz pochodząca z Konopnicy w powiecie wieluńskim aktorka Joanna Osyda i reżyser Leszek Dawid, absolwent i dziekan wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, autor głośnego filmu „Jesteś Bogiem”, który przeczytał laudację doktoratu honoris causa dla Agnieszki Holland. Napisał ją reżyser i pedagog Filip Bajon.
Źródło: Urząd Marszałkowski
Autor: aa
Zdjęcia: Tamże
Dodaj komentarz