reklama
Strona główna » GDDKiA połączy centrum ze wschodem – 2 jezdnie po 2 pasy na S12
Piotrków Trybunalski Promowane Wiadomości

GDDKiA połączy centrum ze wschodem – 2 jezdnie po 2 pasy na S12

Zdj.: GDDKiA

Zgodnie z planem, w rok od podpisania umowy na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S12 Przysucha – Wieniawa, GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Inwestycja o wartości 597,4 mln zł realizowana jest przez Grupę Mirbud.

Połączenie A1 k/Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą

Odcinek o długości 14,7 km poprowadzi przez gminy Przysucha i Wieniawa (powiat przysuski). A także prze gminę Wolanów (powiat radomski) w woj. mazowieckim. To fragment trasy, która docelowo połączy autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku. Jest to jeden z dwóch sąsiadujących ze sobą odcinków o łącznej długości ponad 29 km, od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego w kierunku Radomia i Lublina. Wniosek o decyzję ZRID dla odcinka S12 od granicy województw do Przysuchy złożyliśmy 22 maja br. 

Będzie łatwiej

Nowa trasa będzie znaczącym ułatwieniem dla mieszkańców Ziemi Łódzkiej i południowego Mazowsza. Przejmie ona bowiem ruch tranzytowy z zatłoczonej DK12, biegnącej przez liczne wsie i miasta. Średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim a Radomiem waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia. Aż do prawie 25 tysięcy pojazdów dziennie w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego. 

Nowa jakość

Droga ekspresowa S12 między Piotrkowem Trybunalskim i Radomiem będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Ich szerokość to 3,5 m każdy oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 m. 

Na odcinku między Przysuchą i Wieniawą wybudujemy dwa węzły drogowe (Przysucha na przecięciu z DW727 i Wieniawa u zbiegu z obecną DK12). Ponadto dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Wieniawa Północ i Południe), obwód utrzymania drogi, liczne wiadukty, mosty i inne obiekty inżynierskie. Na szlakach migracji zwierząt zaplanowaliśmy trzy duże przejścia oraz wiele przepustów. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie nowoczesna, zapewniająca bezpieczeństwo infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. 

Dalsze kroki

Od tej chwili wykonawca ma 9 miesięcy na uzyskanie decyzji ZRID. Kolejne 22 miesiące są przewidziane na realizację robót budowlanych, przy czym nie będą do nich wliczane tzw. okresy zimowe (od 16 grudnia do 15 marca).

Źródło: GDDKiA

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...