W Piotrkowie Trybunalskim podpisane zostały kolejne umowy w ramach programu „Łódzkie dla zabytków”, dzięki którym historia regionu znów stanie się żywa i obecna. To owoc współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego z lokalnymi społecznościami, które z pasją angażują się w ratowanie i pielęgnowanie regionalnego dziedzictwa. Beneficjentom gratulowali dziś (11 lipca) wicemarszałek Piotr Wojtysiak i Artur Ostrowski, członek zarządu województwa łódzkiego.
Rekordowa edycja programu
Tegoroczna edycja programu jest rekordowa – na prace remontowe i konserwatorskie przeznaczono 15 milionów złotych, czyli o 2 miliony więcej niż w roku ubiegłym. Dzięki tej kwocie wsparcie otrzyma aż 106 obiektów: od średniowiecznych świątyń, dworów, zamków czy parowozownię i młyn.
– Te środki, które przeznaczamy z Urzędu Marszałkowskiego są wsparciem, które motywuje do tego, aby te prace konserwatorskie czynić- mówi Piotr Wojtysiak. – W tym roku, tych pieniędzy jest wyjątkowo dużo, bo 15 milionów złotych. To historycznie duża kwota na nasze zabytki.

Ważne korzenie
Tegoroczne dotacje są kolejnym dowodem na to, że województwo łódzkie nie zapomina o swoich korzeniach. Dzięki współpracy samorządu z lokalnymi organizacjami społecznymi i konserwatorami, kolejne obiekty otrzymają drugie życie, a mieszkańcy – poczucie ciągłości i dumy z własnego dziedzictwa.
– Jest to szczególna inwestycja. Dotyczy ona przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – mówi Artur Ostrowski. –Zabytki to miejsca, które opowiadają historię naszego regionu, łączą ludzi i budują naszą tożsamość. Ich ochrona to nie tylko wyraz szacunku dla przeszłości, ale także inwestycja w kulturę, turystykę i lokalną wspólnotę – mówił Ostrowski podczas spotkania. – Każde z tych miejsc ma swoją unikalną wartość, dlatego tak ważne jest, aby wspierać tych, którzy na co dzień dbają o ich przetrwanie.

Organizacje społeczne, jednostki OSP, zabytki
Ponad 1 mln 500 tys. zł trafi do organizacji społecznych i jednostek OSP z powiatów piotrkowskiego, radomszczańskiego, bełchatowskiego, łódzkiego wschodniego. Wśród dofinansowanych projektów znalazł się m.in. dwór klasycystyczny w miejscowości Granice, w gminie Masłowice.

Stowarzyszenie Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej ,,Piotrkowianie” za otrzymaną dotację zrealizuje projekt pod nazwą ,, A jak Jo Wyskoce”, a Strażacy Ochotnicy z Lgoty Wielkiej projekt pod nazwą ,,100 lat Ochrony i Tradycji”.

Rafał Bryła pochodzi z Zawiercia. Rok temu kupił wpisany do rejestru zabytków dworek w miejscowości Granice, w powiecie radomszczańskim.
– Urzekł mnie swoim wyglądem i proporcjami parteru do dachu. To klasyczny dach polski łamany – dzisiaj już takich się nie robi – mówi z pasją.

Dwór powstał w pierwszej połowie XIX wieku, a jego fundatorką była Marianna Skórzewska z Rychłowskich herbu Nałęcz, mieszkanka Chełma.
– Nie znamy dokładnej daty budowy, ale to był czas po Kongresie Wiedeńskim, kiedy na ziemi radomszczańskiej i w jej okolicach powstawało wiele podobnych dworów – dodaje właściciel.
Remont z dotacją
Remont zabytkowego dworku rozpocznie się od dachu – właśnie dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Cały obiekt wymaga ogromu pracy i znacznych nakładów finansowych, ale pan Rafał wierzy, że uda mu się doprowadzić renowację do końca. Planuje w nim zamieszkać, a jednocześnie udostępniać go zwiedzającym.
– Chcę, żeby odwiedzający mogli przenieść się w czasie i poczuć, jak wyglądało życie w takim dworku w czasach jego świetności. – To przede wszystkim dom mieszkalny. I właśnie ta idea mi przyświeca – podkreśla. Dodaje też, że wnętrza będą wyposażone w oryginalne meble i elementy wystroju, ponieważ od lat kolekcjonuje zabytkowe przedmioty.
Program „Łódzkie dla Zabytków” działa od 2009 roku. Do tej pory zrealizowano 22 edycje konkursu, w ramach których przyznano łącznie 1087 dotacji na kwotę przekraczającą 84 miliony złotych. Dzięki temu udało się przywrócić świetność wielu cennym miejscom, w tym Archikolegiacie w Tumie, Bazylice w Studziannie-Poświętnem, Pałacowi Herbsta. Następnie Kaplicy Scheiblera w Łodzi, Katedrze Łódzkiej, Muzeum w Oporowie, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, czy zabytkowemu młynowi w Ldzaniu-Talarze.
Źródło: Urząd Marszałkowski
Autorzy: bg., kw.
Zdjęcia: Michał Tuliński
Dodaj komentarz