Centralny Port Komunikacyjny ogłosił przetarg na projekt zmodyfikowanego odcinka Kolei Dużych Prędkości w rejonie łódzkiej Retkini. Prace obejmują około 3 km nowej linii oraz przebudowę odcinka istniejącej trasy. Termin składania ofert mija 9 czerwca 2025 roku.
Tak, by można było korzystać z przystanku
Zmiany wynikają ze wspólnie wypracowanej z PKP PLK koncepcji, która przewiduje uproszczenie układu torowego oraz ograniczenie wpływu inwestycji na przystanek Łódź Retkinia. Prace mają być wykonane w taki sposób, aby mieszkańcy mogli z niego korzystać również podczas trwania prac budowlanych.
Przetarg
Postępowanie przetargowe obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej oraz zapewnienie wsparcia technicznego dla projektu pn. „Budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi w ciągu linii kolejowej nr 85 wraz z włączeniem w linię kolejową nr 14 – odcinek Posterunek odgałęźny Łódź Retkinia”. Przedmiotem zamówienia są prace nad nowym fragmentem linii kolejowej nr 85 od posterunku Łódź Retkinia oraz przebudowa fragmentu linii nr 14 do Łodzi Lublinka.
– Zmiany w projekcie, które chcemy zrealizować, to efekt zarówno wyjścia naprzeciw postulatom mieszkańców, jak i dobrej współpracy z PKP PLK. Optymalizacja tego fragmentu linii dla KDP oznacza mniejszą ingerencję w istniejącą infrastrukturę oraz uwzględnia perspektywy inwestycyjne spółki PLK. To również wymierna oszczędność w wydatkowaniu środków publicznych, którą uzyskamy na etapie robót budowlanych – podkreśla dr Filip Czernicki, prezes CPK.
Zmiany – nowe posterunek i przystanek?
Przyjęta koncepcja zakłada:
- uproszczenie układu torowego planowanego posterunku odgałęźnego Łódź Retkinia, ma to zmniejszyć zarówno koszty, jak i zapotrzebowanie na teren inwestycyjny,
- znaczne ograniczenie ingerencji w infrastrukturę przystanku Łódź Retkinia do niezbędnego minimum, co pozwoli na jego dalsze funkcjonowanie w trakcie prac,
- przesunięcie torów linii kolejowej nr 85 na północną stronę stacji Łódź Lublinek. Pozwoli to uniknąć kolizji z rozbudowywaną przez PGE Energetyka Kolejowa podstacją trakcyjną oraz znacząco skróci długość planowanej estakady (mostu) nad drogą ekspresową S14,
- przeniesienie strefy ewakuacyjno-ratowniczej w rejon stacji Łódź Lublinek. To z kolei pozwoli wygospodarować rezerwę terenową pod potencjalny nowy przystanek – Łódź Smulsko. W przyszłości będzie to skutkować zwiększeniem dostępność kolei dla mieszkańców tej dzielnicy Łodzi.
Zakres przetargu
Zakres przetargu to przede wszystkim prace projektowe, ale również pozyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych, zezwoleń i uzgodnień. Tak, aby możliwe było rozpoczęcie robót budowlanych. Czas w jakim wykonawca będzie musiał wywiązać się z zadania to 28 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Kryteria oceniania ofert
Oferty można składać do 9 czerwca. CPK oceni je według trzech kryteriów:
- 40% – cena za zadania podstawowe,
- 20% – cena za zadania opcjonalne,
- 40% – kwalifikacje i doświadczenie zespołu projektowego.
Spółka zapewnia, że zmiany w dokumentacji projektowej nie wpłyną na harmonogram dalszych etapów KDP, takich jak odcinki Łódź – Wrocław i Sieradz – Poznań, które zgodnie z planem mają zostać oddane do użytku do końca 2035 roku. CPK dysponuje już uzgodnioną z PKP PLK koncepcją zmienionego układu torowego oraz materiałami i decyzjami, które umożliwią sprawną kontynuację prac projektowych.
Źródło: kolejowyportal.pl
Red. mw
Dodaj komentarz