Pokazy kowalstwa, obracanie wiatraka, gry i zabawy plenerowe, malowanie twarzy i pokaz warsztatu powroźnika. Dziś Skansen w Kwiatków obchodził swoje 11. urodziny. Każdy, kto odwiedził Łęczycką Zagrodę Chłopską z pewnością się nie nudził.
Skansen w Kwiatkówku to jedno z najciekawszych turystycznie miejsc w Łódzkiem. To stosunkowo nowy element w krajobrazie Łęczycy, zdążył jednak wpisać się w klimat tych okolic. Położony przy drodze z Łęczycy do Tumu jest wartościowym i ciekawym łącznikiem pomiędzy średniowieczem a czasami współczesnymi.
Powstał w latach 2011-2013. Jego koncepcja od początku była ściśle związana z projektem Tum, czyli perłą romańskiego szlaku. Składa się z kilku części: budynków (domu mieszkalnego – glinianej chałupy, budynku inwentarskiego z szopą na torf, stodoły, piwnicy ziemnej, studni z żurawiem i ogrodzenia), elementów małej architektury (kapliczki), budynków prezentujących przemysł i rzemiosło wiejskie (wiatrak typu kozłowego, olejarnia, kuźnia) oraz obiektów towarzyszących (budynku administracyjno-ekspozycyjnego, pieca garncarskiego i chlebowego). Budynki to rekonstrukcja obiektów budownictwa charakterystycznego dla okolic Łęczycy od 2. połowy XIX po początki XX w. Wyjątkiem jest odnowiony, zabytkowy wiatrak z 1820 r., a także olejarnia z połowy XX w., posiadająca dużo starsze elementy i kuźnia z początku XX w. Wyposażenie domostwa pokazuje typowe wnętrze domu rodziny wiejskiej z końca okresu międzywojennego.
Dodaj komentarz