Podczas VI Forum Gospodarczego Powiatu Bełchatowskiego młodzież ze szkół ponadpodstawowych aktywnie włączyła się w działania na rzecz kształtowania przyszłości regionu. W ramach wydarzenia zorganizowano warsztaty kreatywne oraz zajęcia z visual thinking, podczas których uczniowie projektowali innowacyjne rozwiązania wspierające rozwój Bełchatowa w kontekście transformacji energetycznej.
Forum stało się także okazją do rozmów o tym, jak młodzi ludzie widzą swoją przyszłość w regionie i jak chcą ją współtworzyć.
Podczas uroczystego otwarcia Forum starosta Jacek Zatorski przypomniał, że Unia Europejska postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Z tym musi się zmierzyć także Polska. Proces transformacji energetycznej dotyczy bezpośrednio również regionu bełchatowskiego.
Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego przewiduje, że nawet osiem tysięcy miejsc pracy utracą mieszkańcy. Będzie to skutkowało dużym spadkiem wpływów do budżetów gmin i tym samym zahamowaniem ich rozwoju. Bełchatów i okolice tracą także mieszkańców. W przestrzeni publicznej mówi się o spadku cen nieruchomości.
– Czy dla naszego regionu oznacza to koniec prosperity – pytał starosta Jacek Zatorski od razu dodając: – Wierzę, że negatywne – przewidywane – skutki zarówno dla społeczeństwa naszego regionu, jak i lokalnej gospodarki będziemy potrafili złagodzić i przekuć w nowy rozdział – nie tyle lepszy, co inny, w którym ten region wciąż dla tysięcy mieszkańców będzie dobrym miejscem do życia. Ale wszystkich nas czeka jednak potężna wspólna praca, by podołać takim wyzwaniom, jak chociażby większe różnicowanie gospodarki i mobilizacja w kierunku nowoczesnych technologii oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii, stworzenie możliwości przekwalifikowywania się pracowników, a także zdobywania przyszłościowych zawodów. Musimy też sukcesywnie podnosić poziom przedsiębiorczości. Wszyscy też możemy i powinniśmy lobbować na rzecz powstania w Bełchatowie elektrowni jądrowej, bo nasz region ma wystarczające zasoby techniczne, kadrowe i infrastrukturalne do powstania tego typu inwestycji. Uchwałę popierającą to stanowisko, w ślad za Sejmikiem Województwa Łódzkiego, podjęła również Rada Powiatu w Bełchatowie – przypomniał starosta.
I Panel – „Atom – Wizje, Bariery, Przyszłość”
Prelegenci: Jacek Kaczorowski (PGE GiEK), dr inż. Paweł Gajda (Ministerstwo Przemysłu), prof. dr hab. inż. Sławomir Kadłubowski (Politechnika Łódzka).
Tematem panelu była przyszłość energetyki jądrowej w Bełchatowie. Wskazano, że region ma ogromny potencjał, a przeszkody takie jak rzekome zagrożenie sejsmiczne czy brak wody to mity.
Jacek Kaczorowski:
„Podstawowe parametry techniczne mamy spełnione, ale musi to być jeszcze potwierdzone specjalistycznymi ekspertyzami”.
„Nie powinniśmy rywalizować z Koninem, […] potrzebne będzie 18 GW. Tych lokalizacji może być zatem więcej”.
Dr Paweł Gajda:
„Budowa dużych reaktorów powinna iść w parze z rozwojem SMR-ów i OZE.”
Prof. Kadłubowski:
„Stawianie na jedno źródło energii, to jak stanie na jednej nodze”.
„Jak nie będzie pieniędzy, to przyszłościowo nie będzie energetyki, jak nie będzie energetyki, to nie będzie pieniędzy. To naczynie połączone”.
II Panel – „Węgiel, System, Bezpieczeństwo”
Spotkanie środowisk górniczych i osób odpowiedzialnych za transformację – przebiegło w bardzo emocjonalnej atmosfzrze, chodzi wszakże o byt tych pracowników i ich rodzin.
Cytaty z wypowiedzi prelegentów:
- „Rząd musi zapewnić energię i jej stabilność, a ta na dziś jest wyłącznie z paliw kopalnych”
- „Świata nie zbawimy”
- „Bełchatów nie jest największym trucicielem, tylko największym skupiskiem energetycznym w Europie”
- „OZE nie zastąpią węgla: nie mamy słońca Kalifornii, przepływów wody Norwegii, a wiatrakami musielibyśmy zastawić pół Polski”
Dariusz Koc:
„Nie poradzimy sobie z kwestią transformacji, jeżeli nie wykorzystamy całego potencjału w celu zwiększenia efektywności energetycznej”.
„Ideologia zielonego ładu jest słuszna, ale oderwana od praw fizyki”.
„Na dziś nie da się zrezygnować z węgla”.
III Panel – „Samorząd w czasach przemian”
Tematy: zaangażowanie społeczności, stabilność gospodarcza, fundusze na transformację (FST, WFOŚiGW).
Dr Małgorzata Misiak:
„Samorządy muszą grać wszystkimi instrumentami jakie mają, mieć plan A – atom, ale też plan B i C […] przekwalifikowujmy kadrę i ściągajmy innych inwestorów”.
„Na łagodzenie skutków transformacji energetycznej są 354 mln euro”.
IV Panel – „Wodór – klucz do Zielonej Gospodarki”
Panel technologiczny o zastosowaniach wodoru – aktualnie rozwój w Polsce raczkuje, ale są już pierwsze inwestycje. Najbardziej realne: lokalna produkcja i zużycie.
Wyzwania: wysokie koszty, konieczność długoterminowych gwarancji zbytu.
Plany: import wodoru (Nordyki – Bałtyki – Niemcy), finansowanie z BGK.
Młodzieży również zależy
Jednym z kluczowych punktów programu był konkurs „Nakręć się na transformację edycja 2.0”, którego celem było zwiększenie świadomości na temat sprawiedliwej transformacji oraz zachęcenie uczniów do twórczego myślenia i szukania nowych kierunków rozwoju dla powiatu bełchatowskiego.
I miejsce i bilety lotnicze do Mediolanu we Włoszech zdobyła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Zelowie,
II miejsce ZSP Kiliński w Zelowie
III miejsce II LO w Bełchatowie.
Reprezentacja LO w Zelowie w składzie: Adrian Pawlak, Adrian Stankiewicz, Norbert Hofman i Mateusz Gwiazdowski, pod opieką Pani Wioletty Szczepańskiej, przygotowała projekt zatytułowany „Powiat Bełchatowski – Doliną Krzemową Polski”, który skupiał się na rozwoju energetyki jądrowej w regionie.
Znakomicie spisała się również reprezentacja ZSP w Zelowie, zajmując II miejsce. W rywalizacji udział wzięło łącznie 9 szkół z powiatu bełchatowskiego.
– Młodzież nas zachwyciła ilością pomysłów, bo było ich ponad 300, ale też ich jakością – widać, że są związani z tym regionem i zależy im, żeby pojawiły się tu inwestycje, które dadzą im nie tylko miejsca pracy, ale też ciekawe wyzwania. Może niektóre z tych pomysłów dotyczących zmian regionu w transformacji energetycznej, kiedyś zostanie wykorzystane – podsumowuje Katarzyna Talaga-Korcz, która poprowadziła warsztaty dla młodzieży.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
Źródło: powiat-belchatowski.pl, Gmina Zelów

Dodaj komentarz