25 marca 2025 roku kryminalni ze Skierniewic i z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi rozbili zorganizowaną grupę przestępczą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Odnaleźli i zlikwidowali dziuplę samochodową oraz zatrzymali 6 osób mających związek z kradzieżami, demontażem oraz paserstwem samochodowym. Straty szacuje się na około milion złotych. Wszyscy mężczyźni usłyszeli zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie.
Początek sprawy
Sprawa ma swój początek w 2024 roku, kiedy to skierniewiccy kryminalni realizowali czynności w związku z kradzieżą pojazdu marki KIA. Policjanci uzyskiwali coraz więcej informacji świadczących o tym, że za kradzież samochodu odpowiedzialna może być nie tylko jedna osoba. Chodziło o zorganizowaną grupę trudniącą się tym procederem na dużą skalę. Funkcjonariusze starannie i systematycznie gromadzili materiał dowodowy, który pozwolił im na typowanie osób i miejsc powiązanych z przestępczą działalnością. W toku dalszych czynności policjanci ustalili, że złodzieje aut działają na terenie przynajmniej kilku województw. Natomiast w nielegalny proceder jest zaangażowane kilka osób.
Skradziony Hyundai
W wyniku wielomiesięcznej pracy nad sprawą, skierniewiccy policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi zaplanowali działania związane z zatrzymaniem członków grupy przestępczej na 25 marca 2025 roku. Policjanci posiadali informację, że na terenie powiatu toruńskiego złodzieje samochodowi przekażą skradzionego z terenu Warszawy Hyundaia. Paserom, którzy mieli zająć się demontażem tego pojazdu.
Cała akcja policjantów była szczegółowo przygotowana i bardzo dynamiczna, wymagająca ścisłej współpracy między jednostkami policji. Zatrzymano 4 mężczyzn biorących udział w tej transakcji i odzyskano skradziony pojazd.
Dziupla
Następnie policjanci pojechali na teren powiatu inowrocławskiego, gdzie z posiadanych przez nich informacji wynikało, że znajduje się tam duża dziupla samochodowa. Po przybyciu na miejsce natychmiast weszli do środka, gdzie zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn , którzy odpowiedzialni byli za demontaż kradzionych pojazdów. Pod tym adresem znajdowało się kilka hal, wypełnionych częściami samochodowymi. Kryminalni znaleźli tam m.in. silniki, podzespoły samochodowe, elementy nadwozia i karoserii mogące pochodzić z kradzieży z terenu całej Polski. Ponadto ujawniono też urządzenia elektroniczne, które mogły służyć do kradzieży pojazdów, w tym m.in. zagłuszarki sygnałów GPS.
W wyniku działań policjantów ze Skierniewic i Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, zatrzymano łącznie 6 mężczyzn w wieku od 29-50 lat. Są to mieszkańcy województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.
Z uwagi na ilość ujawnionych części samochodowych na miejscu przez 3 dni pracowali funkcjonariusze wchodzący w skład grup dochodzeniowo-śledczych z KMP w Skierniewickich oraz KWP w Łodzi. Podczas wielogodzinnych oględzin eksperci Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi poddawali szczegółowo dokładnym badaniom ujawnione przedmioty. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów straty to prawie milion złotych.
Prokuratura i zarzuty
27 marca 2025 roku zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Tam usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 3 mężczyzn usłyszało dodatkowo zarzuty kradzieży 11 pojazdów, a kolejnych trzech zatrzymanych zarzuty paserstwa. Decyzją Sądu Rejonowego w Łodzi sprawców tymczasowo aresztowano na okres 3 miesięcy. Ponieważ działali w warunkach tzw. multirecydywy 3 sprawcom grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, a pozostałej trójce do 12 lat za kratami. Sprawa ma charakter rozwojowy.
To kolejna sprawa prowadzona przez kryminalnych specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości samochodowej. Bez wątpienia ich skuteczność wynika z dużego doświadczenia służących w niej policjantów. Ich zaangażowanie oraz determinacja sprawiają, że nawet najbardziej zawiłe i rozbudowane sprawy dotyczące kradzieży pojazdów, kończą się sukcesem. Służba w tych komórkach wymaga od policjantów często szybkich i dynamicznych działań, które łączą z analitycznym podejściem i stosowaniem nieszablonowych rozwiązań.
Źródło: KMP Skierniewice
Autor: młodszy aspirant Aneta Placek
Dodaj komentarz