W Zduńskiej Woli upamiętniono „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”. Obchodzony jest oficjalnie 11 lipca, w rocznicę rzezi wołyńskiej.
11 lipca obchodzimy „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”. W związku z tym na cmentarzu komunalnym w Zduńskiej Woli przy obelisku poświęconemu ofiarom, kwiaty złożyli: prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, wicestarosta zduńskowolski Tomasz Ziółkowski oraz dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola Tomasz Polkowski.
Święto upamiętnienia ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów 11 lipca 1943 roku. „Krwawa niedziela”, to wydarzenia gdy Ukraińska Powstańcza Armia i powiązane z nią formacje dokonały zbrojnego ataku na ponad 100 miejscowości zamieszkiwanych przez Polaków w powiatach włodzimierskim, horochowskim i kowelskim.
Akcja rozpoczęła się 11 lipca 1943 r. o godz. 3 w nocy atakiem UPA na kolonię Gurów, gdzie zamordowano 202 Polaków. Rozszerzająca się fala terroru objęła tego dnia łącznie 97 wsi i kolonii oraz 13 majątków.
W wyniku działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów i band chłopskich na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego – zginęło ponad 130 tys. polskich obywateli.
Dla upamiętnienia „krwawej niedzieli” 1943 r., która stanowiła apogeum dramatycznych wydarzeń na Wołyniu, Sejm w 2016 roku ustanowił 11 lipca „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”.
Źródło: UM Zduńska Wola
Dodaj komentarz