Wojskowe Centrum Rekrutacji informuje o dorocznej kwalifikacji wojskowej. W Skierniewicach akcja potrwa od 10 do 24 marca. W powiecie skierniewickim od 3 do 15 kwietnia. WCR przypomina jednocześnie, że kwalifikacja to nie mobilizacja.
3 lutego na terenie całego kraju rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia br. Celem kwalifikacji jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby, a mają ukończony 18 rok życia. W tym roku w naszym regionie kwalifikacją zostanie objętych ok. 2 tys. osób.
Kiedy rozpoczyna się Kwalifikacja Wojskowa?
– Miasto Skierniewice 10 marca – 24 marca;
– Powiat Rawski 18 marca – 2 kwietnia;
– Powiat Kutnowski 24 marca – 17 kwietnia;
– Powiat Łowicki 1 kwietnia – 24 kwietnia;
– Powiat Skierniewicki 3 kwietnia – 15 kwietnia;
Czy jest obowiązkowa i kto dostanie wezwanie?
Obowiązkowo są wzywani:
– Mężczyźni urodzeni w 2006 roku.
– Mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
– Osoby, które w latach 2023–2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej i chcą zmienić kategorię zdolności.
– Kobiety urodzone w latach 1998-2006 z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku lub kończące studia/kursy przydatne w służbie wojskowej.
– Osoby pełnoletnie, które zgłoszą się ochotniczo, oraz tych, które do końca roku kalendarzowego, w którym ukończą 60 lat, nie mają określonej kategorii zdolności.
Na czym polega Kwalifikacja Wojskowa?
Kwalifikacja Wojskowa polega na:
– określeniu zdolności do służby wojskowej, opartej o obiektywne przesłanki zdrowotne i polegającej na nadaniu kategorii – A, B, D, E;
– wpisaniu do ewidencji wojskowej;
– przeniesieniu do rezerwy pasywnej ( chyba, że podczas kwalifikacji ochotnik zadeklaruje chęć odbycia służby wojskowej);
– wydaniu zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej;
Kto rozsyła wezwania?
Kwalifikacja Wojskowa to cykliczne przedsięwzięcie organizowane przez wojewodów na administrowanym terenie. Wezwania rozsyłane są przez wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.
Jakie dokumenty ze sobą zabrać?
– dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
– dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy)
– posiadaną dokumentację medyczną (niezbędną do określenia zdolności do służby wojskowej)
UWAGA!
Osoby niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, a także niepełnosprawne mogą być zwolnione z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej.
WARUNEK:
– doręczenie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przed terminem stawiennictwa dokumentacji medycznej określającej stopień niepełnosprawności ( niezdolności);
– powiadomienie właściwego terytorialnie Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji o tym doręczeniu.
Co oznacza dana kategoria zdrowia?
Kategoria „A” – zdolny(a) do służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej
Kategoria „B” – czasowo niezdolny(a) do służby wojskowej w czasie do 24 miesięcy od dnia badania. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po opływie okresu na jaki orzeczona została niezdolność.
Kategoria „D” – niezdolny(a) do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.
Kategoria „E”– trwale i całkowicie niezdolny(a) do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Jak przebiega kwalifikacja?
– sprawdzenie tożsamości;
– wprowadzenie danych osobowych do ewidencji wojskowej;
– badanie psychologiczne i lekarskie, otrzymanie kategorii zdolności do służby wojskowej;
– wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej;
– przekazanie informacji o możliwości wstąpienia do wojska;
– wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do niej.
-Ponadto będzie to doskonała okazja, żeby spotkać się Przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Skierniewicach, którzy przedstawią dalszą drogę kariery jaką oferuje Wojsko Polskie – informuje podporucznik Patryk Gołębiewski, Rzecznik Prasowy, Szef Sekcji Promocji i Współpracy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Skierniewicach.
Źródło: UM Skierniewice
Dodaj komentarz