reklama
Strona główna » Dyskusje i decyzje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego
Gospodarka Łódź Promowane Wiadomości

Dyskusje i decyzje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego

Zdj.: Urząd Marszałkowski

Dyskusja wokół strategicznego otoczenia CPK w Województwie Łódzkim to główny temat spotkania wojewody łódzkiego Doroty Ryl, wicemarszałek Województwa Łódzkiego Agnieszki Ryś oraz prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej z minister funduszy i rozwoju regionalnego Katarzyną Pełczyńską–Nałęcz. Spotkanie odbyło się w środę, 8 stycznia, w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńskiej-Nałęcz spotkała się w środę w Łodzi z samorządowcami i ekspertami z województwa. Rozmowy dotyczyły średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 roku, która jest przygotowywana w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wpływu Centralnego Portu Komunikacyjnego na rozwój Łodzi i województwa łódzkiego. Tematem rozmów były także plany związane z realizacją Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w regionie bełchatowskim.

Jeden z czterech najważniejszych celów, jakie zostaną postawione we wspomnianej strategii rozwoju kraju to policentryczny rozwój Polski. Chodzi o taki rozwój, który nie koncentruje się wyłącznie na największych ośrodkach miejskich, ale jest możliwie szeroko rozlany po całym terytorium kraju.

Siłą napędową takiego rozwoju może być Centralny Port Komunikacyjny wraz z połączeniami kolejowymi i inwestycjami towarzyszącymi. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała na ten temat w Łodzi podczas spotkania z wojewodą łódzką Dorotą Ryl, wicemarszałek województwa łódzkiego Agnieszką Ryś oraz prezydent Łodzi Hanną Zdanowską.

Łódź i region ważnym partnerem

Szefowa MFiPR podkreśliła, że Łódź oraz samorząd województwa łódzkiego jest dla resortu szczególnie ważnym partnerem. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przeprowadziła też konsultacje z łódzkim środowiskiem akademicko-eksperckim oraz przedstawicielami łódzkich NGO-sów.

– CPK to największy projekt w ramach polskiej polityki regionalnej, za polskie pieniądze. Za budową CPK powinny iść inwestycje, które poprawią jakość życia w regionach. Dlatego ważne jest, by ten projekt uwzględnił ich potrzeby – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

– Jeśli chodzi o Centralny Port Komunikacyjny i jego otoczenie, które znajduje się między Łodzią a Warszawą, to perspektywa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest jasna. Jak największy impuls rozwojowy dotyczący CPK powinien pójść w kierunku Łodzi – przyznała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK i lokalizacja

Obszar otoczenia Centralnego Portu Komunikacyjnego obejmuje obecnie jedynie 18 gmin z województwa mazowieckiego. Teoretycznie strategia otoczenia CPK we wprowadzeniu odwołuje się też do Łodzi i koncepcji duopolis, czyli wspólnej aglomeracji warszawsko-łódzkiej. W praktyce jednak wobec Łodzi i województwa łódzkiego nie zaplanowano dotychczas wsparcia.

Dziś, 9 stycznia, zapadła decyzja co do lokalizacji CPK. Wydał ją wojewoda mazowiecki. Poinformowano o tym podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski oraz prezes zarządu spółki CPK Filip Czernicki.

Zdj.: Ministerstwo Infrastruktury

– Uzyskanie tej decyzji jest kluczowym elementem projektu CPK. Jesteśmy gotowi do rzeczywistych działań budowlanych. Dzięki uzyskaniu decyzji lokalizacyjnej otwierają się drzwi do procesu budowlanego, na który czekaliśmy długo, bo nasi poprzednicy dużo opowiadali, ale nie udało im się przejść od słów do czynów” – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

– Ciężko pracowaliśmy z wieloma specjalistami nad tym projektem. Obecnie przechodzimy do fazy realizacji. Ponad 131 mld zł jest przeznaczone na przygotowanie najlepszej infrastruktury w Polsce. To pokazuje ogromną determinację w dążeniu do realizacji tej inwestycji – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Lotnisko CPK wraz z układem komunikacyjnym po jego zachodniej stronie powstanie na terenie województwa mazowieckiego, na obszarze trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki. Wydana decyzja lokalizacyjna obejmuje trzy komponenty: lotniskowy m.in. z terminalem, drogami startowymi i kołowania, obiektami dla straży granicznej, izby celno-skarbowej, straży pożarnej; kolejowy, który składa się z węzła z wyjazdami w trzech kierunkach wraz z niezbędną infrastrukturą; drogowy obejmujący nowy układ drogowy w najbliższym sąsiedztwie samego lotniska.

Port lotniczy docelowo obsłuży 34 milionów pasażerów rocznie przez pierwsze lata funkcjonowania. Zaprojektowano go w taki sposób aby z czasem w mógł być elastycznie rozbudowywany i odpowiadać na potrzeby i prognozy rozwoju rynku. Koszt inwestycji do 2032 roku ma szacunkowo wynieść ok. 131,7 mld złotych.

Źródło informacji: MFiPR, Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Marszałkowski, PAP.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...