W Zgierzu zakończono proces zakupu 14 z 19 mieszkań zakładowych, zlokalizowanych w budynkach przy ul. Łąkowej 4a. Lokale te zostały włączone do miejskiego zasobu komunalnego, co zapewni mieszkańcom większą stabilność i poprawi zarządzanie budynkami.
Jak sfinansowano inwestycję?
Wartość zakupu wyniosła niemal 3,9 mln zł. 95% kosztów pokryto z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, a pozostałe 5% (ok. 192,5 tys. zł) dołożyło miasto, które sfinansowało także opłaty notarialne i sądowe.
Dlaczego to było konieczne?
Lokale należały kiedyś do fabryki barwników „Boruta”. Na mocy ustawy z 1993 r. ponad 200 mieszkań zakładowych przekazano prywatnym inwestorom, co spowodowało, że lokatorzy – głównie emeryci i rodziny dawnych pracowników – musieli mierzyć się z horrendalnymi czynszami i zagrożeniem eksmisją.
Przejęcie nieruchomości przez miasto daje lokatorom pewność prawną i zarządzanie zgodne z interesem społecznym.
Zgierz wyznacza standardy
Zgierz to pierwsze miasto w Polsce, które na mocy aktualnych przepisów przeprowadziło tego typu transakcję, wykorzystując środki zewnętrzne.
- Cieszę się, że Zgierz kolejny raz pokazuje, jak skutecznie można wykorzystać dostępne środki i działać z korzyścią dla mieszkańców. Byli pracownicy ZPB Boruta i ich rodziny, którzy przez lata walczyli o tę zmianę – teraz mogą spać spokojniej. Niestety, nie udało się porozumieć ze wszystkim obecnymi właścicielami lokali zakładowych przy ulicy Łąkowej i Kolejowej, na skutek czego pozostaną one nadal w rękach prywatnych. – powiedział po podpisaniu aktu notarialnego Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza.
Korzyści dla miasta i mieszkańców
Zakup 14 mieszkań nie tylko wspiera lokatorów, ale także wzmacnia zasób komunalny miasta, umożliwiając lepsze zarządzanie nieruchomościami i kreowanie bardziej stabilnych warunków życia dla mieszkańców. Zgierz po raz kolejny udowadnia, że innowacyjne podejście do problemów społecznych przynosi wymierne efekty.
Źródło: UM Zgierz
Dodaj komentarz