Zduńska Wola po raz kolejny jest partnerem projektu Huge Thing Startup Booster. Daje on startupom możliwość testowania swoich rozwiązań w rzeczywistych warunkach. Tym razem miasto współpracuje z firmą MAB Robotics, specjalizującą się w rozwoju nowoczesnych technologii robotycznych. Głównie – mobilnych robotów kroczących. Ich zadaniem jest wspieranie ludzi w trudnych i niebezpiecznych warunkach. Między innymi penetracja miejsc tak trudno dostępnych jak kopalnie, tunele czy kanały.
Robot w kanałach
W poniedziałek, 28 października, w Zduńskiej Woli odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy z prezydentem miasta Konradem Pokorą. Zaprezentowano podczas niego robota, który w przyszłym roku ma sprawdzić swoją przydatność w kanałach burzowych. Robot zostanie umieszczony w zakrytej części rowów między ulicą Opiesińską a Pomorską. Jego zadaniem będzie przejście 350-metrowego odcinka oraz rejestracja obrazu z wnętrza przepustów. Urządzenie, przesyłające sygnał światłowodem, ma zasięg około 100 metrów.
Pierwsi w Polsce
Twórcy projektu planują rozszerzenie systemu inspekcyjnego z robotem kroczącym Honey Badger o dodatkowy sprzęt oraz autorskie oprogramowanie do laserowej inwentaryzacji infrastruktury podziemnej. System ma być zaprezentowany w kanałach burzowych pod Zduńską Wolą, a celem jest przetestowanie nowych rozwiązań na 350-metrowym odcinku kanalizacji burzowej. To będzie pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych na świecie publicznych wdrożeń technologii inspekcyjnych robotów kroczących w sektorze wodno-kanalizacyjnym.
MAB Robotics
MAB Robotics to pierwsza spółka spin-off założona przez studentów Politechniki Poznańskiej. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie związane z pracami inspekcyjnymi i serwisowymi wewnątrz podziemnych instalacji, występujących pod każdym miastem na świecie. Zespół rozwija niewielkich rozmiarów czworonożne roboty. Służą one jako uniwersalne platformy nośne dla sensorów i narzędzi do poruszania się w środku podziemnych tuneli. Mogą one poruszać się w sieciach ciepłowniczych, gdzie obecnie wykorzystuje się zasilane i sterowane za pomocą kabli roboty kołowe. Te z kolei mają problemy z poruszaniem się zwłaszcza w tunelach krętych, czy też takich w których występuje nierówna powierzchnia. Co ogranicza ich zasięg oraz zwiększa koszty kontroli poprzez konieczność rozkopywania dużych terenów miejskich.
W 2020 roku firma pozyskała inwestora, co umożliwiło jej rozwój i stworzenie autorskich technologii. W tym m.in. zaawansowanych napędów robotycznych i systemów sterowania. Jej najważniejszym osiągnięciem jest robot Honey Badger, opracowany na początku 2024 roku. Jest to rozwiązanie, które ma szansę na zastosowanie właśnie w inspekcji podziemnej infrastruktury cywilnej. Takiej jak kanały, kanalizacja czy sieci ciepłownicze.
Huge Thing Startup Booster to program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, finansowany z funduszy Unii Europejskiej, który ma na celu wsparcie innowacyjnych przedsiębiorstw w ich rozwoju.
Źródło: UM Zduńska Wola
Dodaj komentarz