reklama
Strona główna » Radni w Zduńskiej Woli chcą regulacji emisji odorów
Promowane Wiadomości Zduńska Wola

Radni w Zduńskiej Woli chcą regulacji emisji odorów

Radni Miasta Zduńska Wola z klubu Koalicji Obywatelskiej postanowili podjąć kroki w sprawie wprowadzenia norm dotyczących emisji odorów. Projekt stanowiska, które przedstawili został przyjęty przez Radę Miasta Zduńska Wola jednogłośnie. Radni ze Zduńskiej Woli zgodnie wystąpili z apelem do parlamentarzystów oraz rządu o wprowadzenia zmian w prawie.

Miejscy radni apelują do parlamentarzystów oraz Ministerstwa Klimatu o podjęcie działań w celu nowelizacji ustawy o ochronie środowiska. Problem dotyczy mieszkańców ulicy Szadkowskiej oraz osiedla Żytnia i dzielnicy przemysłowej w Zduńskiej Woli. Mieszkańcy ci zmagają się z uciążliwymi odorami pochodzącymi z oczyszczalni zakładu przemysłowego.

– Nieuregulowana sytuacja w polskim prawodawstwie wpływa także na mieszkańców Zduńskiej Woli – zauważa radny Piotr Pacelt, pomysłodawca stanowiska.

Projekt stanowiska został przygotowany przez Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej. Natomiast Rada Miasta jednogłośnie przyjęła go podczas sesji 24 października 2024 roku.

Stanowisko Radnych Rady Miasta Zduńska Wola

Radni Rady Miasta Zduńska Wola apelują do posłów i senatorów, szczególnie tych z okręgów nr 11 i nr 27, a także do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, o jak najszybszą nowelizację aktów prawnych oraz wprowadzenie norm dotyczących odorów związanych z działalnością produkcyjną, przetwórczą i hodowlaną.

Wnosimy o pilną nowelizację ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o ochronie środowiska, a także innych istotnych aktów prawnych. W polskim systemie prawnym brakuje norm odorowych oraz metodyki pomiaru zapachów, co uniemożliwia organom inspekcji sanitarnej skuteczne działania w zakresie ograniczania emisji substancji zapachowych.

Problemy zapachowe w Zduńskiej Woli, spowodowane m.in. działalnością oczyszczalni jednego z zakładów tekstylnych, znacząco utrudniają życie mieszkańców. Intensywność odorów w pewnych warunkach pogodowych wpływa na normalne funkcjonowanie pobliskich nieruchomości, wykorzystywanych zarówno do celów mieszkaniowych, jak i usługowych. Brak odpowiednich regulacji prawnych utrudnia egzekwowanie prawa mieszkańców do czystego powietrza.

Zaproponowanie listy substancji chemicznych powodujących uciążliwości zapachowe oraz wskazanie bezpiecznych odległości od zabudowań mogłoby znacząco pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Wieloletnie próby uchwalenia tzw. ustawy odorowej powinny w końcu zakończyć się sukcesem, ponieważ mieszkańcy wielu miast, w tym Zduńskiej Woli, na to czekają. Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej nie może wpływać na sąsiednie nieruchomości, obniżając ich wartość i ograniczając ich wykorzystanie.

To również kwestia poprawy warunków życia oraz poczucia zdrowotnego bezpieczeństwa mieszkańców terenów silnie zindustrializowanych.

Samorząd Miasta Zduńska Wola w tym stanowisku opowiada się po stronie mieszkańców i będzie podejmować dalsze działania na rzecz zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza oraz utrzymania atrakcyjności miasta jako miejsca do życia i pracy.

Odbiorcy:

  1. Kancelaria Sejmu
  2. Kancelaria Senatu
  3. Posłowie w okręgu wyborczym nr 11:
  • Bejda Paweł
  • Habura Krzysztof
  • Hanajczyk Agnieszka
  • Lichocka Joanna
  • Matuszewski Marek
  • Matysiak Paulina
  • Polak Piotr
  • Przydacz Marcin
  • Rychlik Paweł
  • Tomczyk Cezary
  • Woźniak Tadeusz
  • Zięba-Gzik Jolanta
  1. Senator w okręgu wyborczym nr 27 Michał Seweryński
  2. Minister Klimatu i Środowiska Paulina Henning-Kloska.

O problemach mieszkańców Zduńskiej Woli na ulicy Szadkowskiej i Żytniej informowaliśmy tutaj.

Źródło: UM Zduńska Wola

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...