W krajobrazie sportowego Piotrkowa pojawiła się całkiem nowa dyscyplina – walking futbol. Od 29 lipca grupa piotrkowianek spotyka się na Orliku przy ulicy Broniewskiego.
Co ciekawe walking futbol jest dyscypliną dużo lepiej znaną w większych miastach. Kilka drużyn istnieje chociażby przy Łódzkim Klubie Sportowym.
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych 40+, 50+, 60+ i 70+
Zajęcia przeznaczone są przede wszystkim dla kobiet i mężczyzn w grupach wiekowych 40+, 50+, 60+ i 70+. Ta rekreacyjna forma aktywności jest odpowiednia dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Treningi i spotkania są organizowane zarówno dla osób z doświadczeniem sportowym, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.
Podczas meczy i treningów nie biega się, Jak sama nazwa wskazuje jest to futbol „chodzony” i dla niektórych jest to sporym wyzwaniem, by pamiętać, że biegać nie wolno.
Sekcja kobieca
Walking futbol ma wiele pozytywnych cech. To świetna forma aktywności fizycznej dla osób w różnym wieku. Pomaga poprawić kondycję, koordynację i równowagę. Ponadto, jest to doskonała okazja do spędzenia czasu z innymi i cieszenia się sportem bez presji – czytamy na stronie Fundacja Free&Power. Na razie w Piotrkowie udało się stworzyć kobiecą sekcję walking futbolu. W treningach uczestniczy 13-15 pań. Co do tego, że to świetny sposób na spędzanie czasu są zgodne.
– Ruch, relaks, miłe towarzystwo, świeże powietrze, energia, radość, endorfiny, odskocznia od codzienności, parę siniaków i genialna zabawa – stwierdza pani Aldona.
– Walking futbol przede wszystkim daje duuużo radości, frajdy, dobrej zabawy. Zauważyłam, że nawet jak przyjdę do domu po treningu, pomimo zmęczenia nadal mi się coś chce… Mam energię, humor lepszy i psychicznie też lepiej się czuję. Poza tym, co jest bezcenne, poznałam fajne kobiety, z energią, apetytem na życie, radosne, suuuper babki jednym słowem. Myślę, że udowadniamy sobie nawzajem, że życie jest fajne jak się chce. – dzieli się swoimi wrażeniami pani Katarzyna, jedna z uczestniczek treningów.
– Wśród kobietek, którym „chce się chcieć ” czas płynie szybko i przyjemnie, a relaks i korzyści zdrowotne b e z c e n n e. Uznanie dla trenera za super atmosferę i motywację. – dodaje pani Krystyna.
Trener i Fundacja
Zajęcia prowadzi trener Liliana Kułak, która jest prezeską Fundacja Free&Power. Dzięki temu zajęcia dla uczestniczek są bezpłatne. Pod koniec lipca ukończyła szkolenie w Walking Futbol Polska.
– Nasza Fundacja to organizacja, która spełnia marzenia i zajmuje się społecznością pod względem sportowym i artystycznym. Myślę, że to chwilowo kwintesencja tego co nas charakteryzuje – mówi trenerka Liliana.
Całe przedsięwzięcie nie powiodłoby się gdyby nie wsparcie finansowe. Fundacja otrzymała dofinansowania w ramach programu realizowanego przez Centrum OPUS Mikrogranty w Łódzkiem ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Co odróżnia walking futbol od zwykłej piłki nożnej?
PODSTAWOWE REGUŁY GRY
Zakaz biegania z piłką lub bez niej
Brak kontaktu, brak wślizgów
Wymiary boiska: długość max 50 m., szerokość max 25 m. (najczęściej 40/20)
Bramki: szerokość max 3m. wysokość max 2 m. (najczęściej 3/1,5)
Czas gry: 2×10, 2×15 lub 2×20 minut (najczęściej 2×20)
Mecze rozgrywane na powietrzu lub w hali
Składy: 5 + 1 (bramkarz), 6 + 1 (bramkarz), dopuszczalna gra bez bramkarza
Zmiany lotne (w każdej chwili)
Piłki do gry (rozmiar 5)
Reguła ograniczenia wysokości piłki (głowa lub biodra, w obu wariantach zakaz gry głową)
Pole karne, to pole w którym może przebywać tylko bramkarz, żaden inny zawodnik (ani przeciwnik, ani partner z drużyny) nie może wejść w pole karne.
Ale najbardziej podstawowa zasada to szanuj swoich kolegów z drużyny i przeciwników.
Baw się dobrze!!!
Osoby zainteresowane zajęciami z walking futbol lub wsparciem Fundacji Free&Power mogą się kontaktować pod numerem: 884 166 068 lub adresem mailowym: freeandpower.fundacja@gmail.com
Autor: mw
Zdjęcia: Liliana Kułak
Dodaj komentarz