Uroczyste otwarcie nowej części kompleksu Alchemium przy ul. Żeromskiego 114 odbyło się 24 maja o godz. 10.30. To największa inwestycja w historii PŁ. Natomiast o godz. 12:00 odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 80-lecia Politechniki Łódzkiej, podczas którego uhonorowani zostali wybitni studenci, naukowcy i absolwenci
Dziś Politechnika Łódzka kształci ponad 10500 studentów na 9 wydziałach, oferując 68 kierunków studiów. Zatrudnia ponad 1200 pracowników naukowych. W ramach 12 dyscyplin naukowych realizuje setki projektów badawczych finansowanych z krajowych i międzynarodowych źródeł. Na te ostatnie uzyskano w 2024 roku ponad 12 milionów złotych dofinansowania. W ostatnim roku naukowcy PŁ opublikowali ponad 1000 prac w prestiżowych czasopismach o zasięgu międzynarodowym.
Politechnika Łódzka świętuje 80-lecie istnienia
– Wysoki Senacie, Droga społeczności Politechniki Łódzkiej, Szanowni Państwo, zaprosiłem Państwa na tę uroczystość, która odbywa się w sobotę, ponieważ dokładnie dziś przypada dębowa, 80. rocznica powołania Politechniki Łódzkiej. A jak wiemy królujący w parku Klepacza silny i majestatyczny dąb jest też wyrazem naszych ambicji.= rozpoczął swoje wystąpienie Jego Magnificencja rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik.

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik przypomniał trudne początki uczelni tuż po wojnie. Podkreślił także kluczowy wkład PŁ w rozwój przemysłowy i społeczny Łodzi. Wskazał również na sukcesy międzynarodowe PŁ oraz aktywność młodych naukowców i studentów. Mówił również o nowej strategii wyznaczającej kierunki działania PŁ w perspektywie do 2030 r. wdrażanej z jeszcze większą dbałością o rozszerzanie współpracy. Zapowiedział nadanie tytułu doktora honoris causa przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Robercie Metsoli.
Podczas posiedzenia Senatu wręczono Nagrody JM Rektora – prof. Beacie Gutarowskiej za najwyższy wskaźnik cytowań. Następnie prof. Tomaszowi Czyszanowskiemu za wyróżniające się publikacje, oraz zespołowi z Instytutu Maszyn Przepływowych za wdrożenie dla firmy ORLEN. Nagrody trafiły też do rozpoczynających karierę naukową – Bartłomieja Klimczuka jako najmłodszego pierwszego autora i mgr inż. Weroniki Głowadzkiej jako najlepiej publikującej doktorantki.

Przyznano także nagrody dla najlepszych studentów, doktorantów i absolwentów z wielu dziedzin. Między innymi inżynierii chemicznej, mechanicznej, włókiennictwa, budownictwa, matematyki i ochrony środowiska. Fundatorami nagród były renomowane firmy i instytucje.
Otwarcie nowoczesnego centrum chemii przyszłości
Nowoczesny kompleks laboratoryjno-dydaktyczny Wydziału Chemicznego oddano do użytku 24 maja 2025 roku, dokładnie w dniu jubileuszu uczelni.
Kompleks Alchemium składa się z dwóch połączonych części: oddanego w 2021 roku centrum konferencyjno-dydaktycznego z aulą na 500 osób. A także z nowego budynku z 126 laboratoriami i 1770 stanowiskami badawczymi. Całość obejmuje ponad 27 tys. m² powierzchni całkowitej, z czego 17 tys. m² to powierzchnia użytkowa.

– Czujemy się dziś jak współcześni alchemicy – nie zamieniamy ołowiu w złoto, ale pasję w wiedzę, a wiedzę w innowacje – mówił rektor prof. Krzysztof Jóźwik, podczas uroczystego otwarcia. – Ten budynek to nie tylko ściany i instalacje – to przestrzeń, w której nauka spotyka się z inspiracją.
Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a generalnym wykonawcą była firma Alstal Grupa Budowlana.
– Alchemium to projekt wyjątkowy – zarówno pod względem architektonicznym, jak i technologicznym. Jesteśmy dumni, że mogliśmy brać w nim udział– podkreślił prezes zarządu Alstalu, Jarosław Szczupak.
Pamiętano i wyrażano wdzięczność
Uroczystość była również okazją do uhonorowania prof. Alicji Dorabialskiej – pierwszej dziekan Wydziału Chemicznego i patronki jubileuszu 80-lecia Politechniki Łódzkiej. Tablicę pamiątkową poświęconą tej naukowczyni odsłonięto w nowym gmachu.
Wydarzenie było także stosownym momentem do podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu, w tym byłemu rektorowi prof. Sławomirowi Wiakowi. Poza tym dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzacie Iwonie Szynkowskiej-Jóźwik, kanclerzowi Włodzimierzowi Fisiakowi oraz koordynatorowi inwestycji Witoldowi Nykielowi.
Alchemium to nie tylko nowa infrastruktura – to przestrzeń zaprojektowana z myślą o przyszłości nauki. Miejsce wspierające rozwój badań, kształcenie inżynierów i tworzenie rozwiązań dla społeczeństwa i gospodarki.
Uhonorowano studentów i absolwentów
W trakcie posiedzenia Senatu uczelni uhonorowano studentów i absolwentów za wybitne osiągnięcia oraz najlepsze prace dyplomowe. To z kolei dowód na to, że młode pokolenie wnosi świeżość, odwagę i ogromny potencjał do świata nauki i przemysłu. Warto podkreślić, że większość nagród została ufundowana przez firmy współpracujące z Uczelnią. Co tworzy silne i realne związki PŁ z otoczeniem gospodarczym. A oto laureaci:
mgr inż. Jakub Józiewicz (Wydział Chemiczny PŁ) Nagroda Stowarzyszenia Wychowanków dla najlepszego absolwenta Politechniki Łódzkiej,
mgr inż. Natalia Słabęcka – Nagroda im. Currana-Wernera dla najlepszego absolwenta studiów magisterskich
inż. Maciej Stempień – Nagroda im. prof. Jerzego Lanzendoerfera dla najlepszego studenta studiów magisterskich
Oboje z Wydział Mechaniczny PŁ;
inż. Dominik Dusza i mgr inż. Adam Pawłowski – Nagroda im. prof. Osmana Achmatowicza za najlepszą pracę licencjacką i magisterską na Wydział Chemiczny PŁ,
inż. Ewelina Malinowska, mgr inż. Joanna Szpunar, mgr inż. Morgan Klara Renard – Nagroda im. prof. Witolda Żurka za najlepszą pracę inżynierską i magisterską o tematyce włókienniczej Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ,
inż. Adam Bielski, mgr inż. Mateusz Sadowski – Nagroda im. prof. Władysława Kuczyńskiego za najlepszą pracę inżynierską i magisterską na Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ,
mgr inż. Joanna Michalska – Nagroda Klubu 500-Łódź za najlepszą pracę dyplomową na Wydział Organizacji i Zarządzania Politechnika Łódzka,
mgr inż. Kamila Kwiatkowska – Nagroda im. prof. Mieczysława Serwińskiego za najlepszą pracę dyplomową na Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ,
Hubert Woszczek – Nagroda w Konkursie im. Mariana Rejewskiego o nagrodę Rektora PŁ na najlepszą pracę magisterską napisaną na kierunku matematyka stosowana,
lic. Marcin Massalski, mgr Patrycja Rękorajska – Nagroda w Konkursie im. prof. Włodzimierza Krysickiegoo nagrodę Dyrektora Instytut Matematyki Politechniki Łódzkiej na najlepszą pracę licencjacką i magisterską napisaną na kierunku matematyka stosowana,
dr inż. Beata Rurarz – Nagroda Kapituły Profesorów Wydziału Chemicznego za najlepszą dysertację doktorską na Wydział Chemiczny PŁ.
Poznaliśmy także laureatów Konkursów o Nagrody JM Rektora PŁ:
prof. dr hab. Beata Gutarowska – jak już wspomniano (Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ) – Nagroda JM Rektora PŁ dla najlepiej cytowanej autorki/cytowanego autora w 2025 r.
prof. dr hab. inż. Tomasz Czyszanowski (Wydział Fizyki Technicznej Informatyki Matematyki Stosowanej PŁ) – Nagroda JM Rektora PŁ autorki/autora najlepszych publikacji naukowych wydanych w 2024 r.
Bartłomiej Klimczuk Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ) – Nagroda JM Rektora PŁ dla najmłodszej pierwszej autorki/najmłodszego pierwszego autora publikacji naukowej w 2024 r.
mgr inż. Weronika Głowadzka (Interdisciplinary Doctoral School of TUL) – Nagroda JM Rektora PŁ dla najlepiej publikującej doktorantki/publikującego doktoranta w 2024 r.
Zespół z Instytutu Maszyn Przepływowych Wydział Mechaniczny PŁ (dr hab. inż. Jakub Łagodziński, prof. dr hab. inż. Zbigniew Kozanecki, mgr inż. Sylwester Więckowski, dr inż. Kirill Kabalyk) – Nagroda JM Rektora PŁ za najbardziej wartościowe wdrożenie w 2024 r.
Nagroda Rady Naukowej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej na najlepsze publikacje naukowe otrzymali: mgr inż. Bartłomiej Rogalewicz, mgr inż. Dominika Dąbrówka, mgr inż. Karol Tutko.
Życzenia na dalsze lata
– Szanowni Państwo, jestem bardzo dumny, że Politechnika Łódzka konsekwentnie buduje swoją pozycję i rozpoznawalność na arenie krajowej i międzynarodowej. To sukces nas wszystkich, za co pięknie dziękuję. Znam potencjał naszej społeczności i jestem przekonany, że możemy ze spokojem i optymizmem patrzeć w przyszłość, w której będziemy realizować kolejne ambitne cele. Myślę, że ten optymizm najlepiej wybrzmi w klipie o naszej Politechnice. Zapraszam do obejrzenia. Szanowni Państwo, słyszeliśmy już życzenia od absolwentów. Pozwólcie, że i ja złożę nam wszystkim urodzinowe życzenia – życzę nam sił, aby nasza Politechnika rozwijała się i rosła jako uczelnia badawcza, dając miejsce pracy dla badań, nauki i dobrego życia, życzę nam marzeń i sił, aby spełniać te marzenia, aby nasza Politechnika kształciła nowocześnie kolejne pokolenia wspaniałych fachowców, życzę nam, aby Politechnika zawsze byłą nasza i dawała nam powody do dumy. – zakończył przemówienie rektor uczelni prof. Jóźwik.
Jubileusz potwierdził, że Politechnika Łódzka to uczelnia, która nie tylko kształci, ale także inspiruje do rozwoju – zarówno naukowego, jak i osobistego.
Źródło: Politechnika Łódzka
Dodaj komentarz