Mimo, że według naszych kryteriów to jeszcze “przedszkolak”, to łódzkie Orientarium ma już swoje osiągnięcia. W ubiegłym roku zdobyło tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego. Na sukces tego miejsca pracuje cały sztab ludzi i oczywiście nasi bracia mniejsi...
Kotecki i rekiny
Najnowszy nabytek Zoo przyjechał do Łodzi pod osłoną nocy. To dwie, przepięknie umaszczone siostry. Najbardziej zagrożone koty drapieżne na świecie – tygrysice sumatrzańskie. Jak na kocury – nawet duże przystało zwierzęta są bardzo inteligentne i silne. Ich pasy są gęsto rozmieszczone i ułatwiają im ukrywanie się w gęstwinie, ponieważ wyglądają one w dżungli jak zlepek plam światła i cieni. Drapieżne dziewczyny noszą imiona Raya i Alif. Mają 2 lata i 3 miesiące. Różnią się tylko plamkami nad oczami, po tym rozróżniają je opiekunowie.
– Raya i Alif przyjechały do Łodzi z brytyjskiego Chester Zoo 10 kwietnia i do tej pory aklimatyzowały się w nowym otoczeniu – opowiada Michał Gołędowski, dyrektor ds. hodowli i rozwoju w Orientarium Zoo Łódź. – To dla nas ogromny zaszczyt i dowód zaufania, że mogliśmy dołączyć do elitarnego grona ogrodów zoologicznych, które opiekują się tym niezwykle rzadkim i wymagającym gatunkiem. Nasze tygrysice są zdrowe, ciekawskie i bardzo energiczne – mamy nadzieję, że staną się ambasadorkami ochrony przyrody i zainspirują odwiedzających do troski o zagrożone gatunki.
Nowi mieszkańcy to duże wyzwanie dla opiekunów.
Nie tak dawno do grona mieszkańców Orientarium dołączyły rekiny Heterodontus zebra czy inaczej rekiny rogate. W naturze żyją one w wodach Australii i wyglądają naprawdę nietuzinkowo – mają bowiem piękne “zebrze” paski oraz ciekawe wyrostki nad oczami. Są to spokojne zwierzęta, prowadzące nocny tryb życia, które chętnie odpoczywają wśród skał i koralowców.

Nowe pomysły na rozwój
Orientarium ma ciekawe pomysły na dalszy rozwój. Wśród nich znajduje się budowa wybiegów na podobieństwo afrykańskiej sawanny. Co ważne dla odwiedzających – pojawi się kładka, którą będą mogli się poruszać nad wybiegami zwierząt. Poza tym pracownicy Orientarium zadbają o swoje gwiazdy – czyli orangutany sumatrzańskie. Dla nich powstanie duża woliera w raz z wybiegiem zewnętrznym, która da im jeszcze większą przestrzeń do bytowania i “małpich figli”.

Zoo Łódź wraz z Orientarium to miejsce, w którym można zobaczyć gatunki niedostępne z różnych przyczyn dla każdego z nas. Kto bowiem może się pochwalić, że widział koandu brazylijskiego lub pandę małą w naturze? Nawet jeżeli byliśmy w krajach, w których występują. Tylko nieliczni.
Inspiracje dla przyszłości
Poza tym takie spotkanie z egzotycznymi zwierzętami może też być inspiracją do wycieczek oraz podróży zarówno dla małych jak i dużych odwiedzających. A może dziecko zafascynowane wybierze kiedyś drogę weterynarza, zootechnika czy botanika?
Zadaniem dorosłych jest pokazać dzieciom możliwości jakie istnieją na świecie i choćby w świecie zwierząt. Zaspokajanie ich pędu do wiedzy, poznawania i doświadczania. A to miejsce wydaje się być dla tego właściwe.
Zwiedzający mogą bowiem zobaczyć jak zwierzęta są karmione, dowiedzieć się wiele o ich naturze, zwyczajach. I o tym, że każde zwierzę to duża odpowiedzialność. Można się również “załapać” na kąpiel słoni o 11.00 i 17.30.
Placówka organizuje także warsztaty ogrodnicze lub weterynaryjne. Ponadto zajęcia edukacyjne dla grup – a przekrój tematów jest dość szeroki i przeznaczony dla różnych kategorii wiekowych.
Majówka w Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź pracuje pełną parą przez całą majówkę. To dobre miejsce by spędzić tam wolny dzień, oderwać się od obowiązków i przeżyć rodzinną przygodę.
Zapraszamy!
Źródło: orientarium.lodz.pl

Dodaj komentarz