Wieluńskie Towarzystwo Naukowe, założone 18 listopada 1999 roku z inicjatywy prof. Stanisława Tadeusza Olejnika, obchodzi w tym roku swoje 25-lecie.
Jubileusz odbył się 21 października, w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, gdzie podsumowano osiągnięcia towarzystwa. A na przestrzeni tego ćwierćwiecza były to sesje naukowe, artykuły, publikacje, konferencje, konkursy wiedzy o zabytkach oraz wycieczki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Gminę Wieluń reprezentował Radosław Urbaniak, kierownik Biura Burmistrza. Uczestnicy mogli zobaczyć wystawę publikacji oraz galerię zdjęć dokumentujących działalność towarzystwa. Prelekcję wygłosił prezes WTN, dr Zdzisław Włodarczyk.
Wystawę publikacji i zdjęć można oglądać do 26 listopada w galerii Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. Wieluńskie Towarzystwo Naukowe wydało liczne publikacje autorów związanych z ziemią wieluńską. Wśród nich znajdują się zarówno mieszkańcy tego regionu, jak i badacze, którzy z różnych powodów przywiązali się do tej okolicy, niekoniecznie mając związki rodzinne z Wieluńszczyzną. Oprócz najważniejszych publikacji, które stanowią istotę działalności WTN, na wystawie zaprezentowano także związki członków towarzystwa z innymi regionami. Wśród eksponatów znalazły się opinie ekspertów, którzy analizowali publikacje dotyczące ziemi wieluńskiej.
Niektóre książki, takie jak „Związek z miejscem”, „Wielopolis” czy „Literacka ziemia wieluńska”, zyskały uznanie na ogólnopolskiej arenie, co potwierdzają recenzje oraz omówienia w prasie literackiej, w tym w „Nowych Książkach”, „Frazach” czy „Śląsku”. Warto również podkreślić, że członkowie WTN uczestniczyli w wielu konferencjach. Były to m.in. „Czytanie Pilcha” w Wiśle czy „Regionalizm literacki” we Wrocławiu i Olsztynie. Organizowali również spotkania autorskie w Ostródzie, Zamościu i Wrocławiu. Gościli znanych pisarzy, takich jak Andrzej Zawada, Ireneusz Kania i Magdalena Kapuścińska.
Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu składamy serdeczne życzenia i gratulacje. Działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o historii miasta Wielunia przyczynia się do budowania jego świetności oraz kultywowania pamięci o istotnych wydarzeniach. A także o osobistościach Ziemi Wieluńskiej, za co społeczność i samorząd miasta są wdzięczni.
Towarzystwu gratulujemy wytrwałości w realizacji zamierzonych celów i wraz z władzami miasta życzymy dalszej pasji w podejmowanych przez organizację działaniach.
Źródło: UM Wieluń, http://www.wtn.wbi.d2.pl/031/104.html
Zdjęcia: Tamże.
Dodaj komentarz