Zabytkowe obiekty na terenie Łódzkiego doczekały momentu, w którym dzięki dotacjom z budżetu województwa będą odnowione. Rekordowe 15 milionów złotych przeznaczone będzie dla 106 obiektów w naszym regionie.
Aktualna edycja konkursu wesprze zabytkowe kościoły wraz z zabudowaniami klasztornymi. Ponadto pałace i dwory, a także obiekty przemysłowe. Jest pośród nich chociażby wież ciśnień w Głownie czy skierniewicki Zespół Lokomotywowni. Ale także młyn motorowy w Uniejowie czy łódzkie kamienice. Odrestaurowane mają być także ołtarze w niektórych kościołach, obrazy, polichromie czy rzeźby. Każde z tych zabytkowych miejsc ma inne potrzeby. Finanse zostaną wykorzystane na remonty podłóg, dachów czy nowe okna w obiektach. Dotacja, gwarantuje odrestaurowanie obiektów stanowiących dziedzictwo kulturowe naszego regionu.
Pilne inwestycje
– Warto podkreślić, że inwestowanie w zabytki to inwestowanie w przyszłość, nie tylko w kontekście ochrony historycznych budowli, ale również w rozwój turystyki, edukacji oraz lokalnej gospodarki – mówi Małgorzata Loeffler z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. – Dotacja pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich i renowacyjnych, które w znaczący sposób przyczynią się do poprawy stanu technicznego oraz wizualnego wielu obiektów, a także zapewnią ich długotrwałą ochronę. W szczególności dotacja skierowana jest na obiekty, które są w najgorszym stanie i wymagają pilnych działań.
Na liście rejestru zabytków województwa łódzkiego widnieje blisko 4 tysiące obiektów. Niestety pewna część z nich jest bardzo zaniedbana. Stan techniczny w jakim się znajdują wprost krzyczy o odbudowę czy renowację. Na potrzeby takich miejsc odpowiada program “Łódzkie dla zabytków”.
Komisja Konkursowa przyznała dofinansowania w ramach wspomnianego programu. Beneficjentami będą parafie, ale również organizacje społeczne czy samorządy wreszcie. Dotacje trafią m.in. do wnioskodawców z Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi oraz powiatów: piotrkowskiego, radomszczańskiego i bełchatowskiego.
Piotrków Trybunalski i powiat piotrkowski
Wsparcie z budżetu Województwa Łódzkiego otrzymały w Piotrkowie Trybunalskim i powiecie głównie budynki sakralne.

- Parafia Ewangelicko-Augsburska w Piotrkowie Trybunalskim
- Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego w Sulejowie
- Parafia pw. św. Floriana w Sulejowie
- Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Mierzynie
- Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie
- Parafia pw. św. Benedykta i św. Anny w Srocku
- Parafia pw. św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie Trybunalskim
- Parafia pw. św. Jakuba Apostoła (Fara) w Piotrkowie Trybunalskim
- Parafia pw. św. Wojciecha BM w Krzepczowie
- Parafia pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie Kolonii
- Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Skotnikach
- Klasztor OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
- Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego
Z powiatu radomszczańskiego
W powiecie radomszczańskim na wsparcie finansowe mogą liczyć również budynki dworskie.
- Lamus dworski w Gorzędowie (Gmina Kamieńsk)
- Kościół pw. św. Stanisława w Wielgomłynach
- Kościół pw. św. Mikołaja w Chełmie (Gmina Masłowice)
- Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie
- Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Strzałkowie
- Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Gidlach
- Klasztor OO. Franciszkanów w Radomsku
- Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie (Gmina Kodrąb)
- Park dworski w Kobielach Wielkich
Z powiatu bełchatowskiego
- Parafia pw. św. Teodora Męczennika w Kociszewie (Gmina Zelów)
- Parafia pw. św. Ignacego Loyoli w Suchcicach (Gmina Drużbice)
Wiele cennych zabytków przejdzie niezbędne prace konserwatorskie. Budynki zostaną odrestaurowane tak, aby mogło odzyskać swój dawny blask. Prace takie wymierzone są w utrzymanie tego, co stanowi nasze dziedzictwo, ale odnowione budynki stanowić będą także świadectwo dorobku i kreatywności poprzednich pokoleń dla tych, które przyjdą po nas. Wesprą zatem lokalną turystykę. Wiadomym jest, że wszystko to stanowi system naczyń połączonych – im piękniejsze zabytki, tym więcej możliwości promowania miejsc , w których się znajdują oraz rozwój turystyczny dla województwa.
Działania takie jak wspomniany konkurs są bardzo pożądane – niestety obecni właściciele zabytków często nie posiadają wystarczających środków aby przeprowadzić prace zabezpieczające leciwe budynki, na ich konserwację bądź renowację. Dbałość o zabytkowe miejsca to wyraz troski także o atrakcyjność turystyczną naszego regionu. Ponadto prace przy ich renowacji dają zatrudnienie często lokalnym firmom.
Z roku na rok konkurs ten cieszy się większym powodzeniem, co wskazuje na to jak bardzo potrzebny jest na terenie województwa łódzkiego.
(Pełen wykaz obiektów, które pozyskały dofinansowanie na renowację poniżej).
Dodaj komentarz