reklama
Strona główna » 11-latek w Sokolnikach wywrócił się na hulajnodze. Interweniowało LPR
Opoczno Powiat opoczyński Promowane

11-latek w Sokolnikach wywrócił się na hulajnodze. Interweniowało LPR

Zdj.: KPP Opoczno

Wieruszowscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają dokładne okoliczności wypadku drogowego, w którym ucierpiał 11-latek kierujący hulajnogą elektryczną. Nieletni z obrażeniami ciała został przetransportowany LPR do szpitala. Apelujemy do wszystkich użytkowników hulajnóg elektrycznych o rozsądek i rozwagę, gdyż ich nieprawidłowe użytkowanie może skutkować poważnymi obrażeniami.

W ostatnich latach hulajnogi elektryczne stały się popularnym środkiem transportu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Niestety, niewłaściwe ich użytkowanie może prowadzić do groźnych wypadków. Przykładem jest zdarzenie, do którego doszło 14 lipca 2025 roku w Sokolnikach po godzinie 15:00.

Groźny upadek

Jak wynika z poczynionych ustaleń nieletni w wieku 11 i 12 lat jechali ul. Słoneczną. Obaj kierowali hulajnogami elektrycznymi i w pewnej chwili jadący jako pierwszy 11-latek podczas przejeżdżania przez próg zwalniający stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem i wywrócił się.

Śmigłowiec LPR

W wyniku tego zdarzenia doznał on obrażeń ciała, a na miejsce zadysponowano załogę LPR, która przetransportowała poszkodowanego do szpitala. 12-latek widząc całą sytuację zdążył ominąć próg zwalniający i bezpiecznie się zatrzymał. Policjanci przy udziale technika kryminalistyki zabezpieczyli ślady w miejscu wypadku oraz sporządzili oględziny pojazdu, miejsca jak również przesłuchali świadka zdarzenia. Śledczy pod nadzorem prokuratora wyjaśniają dokładne okoliczności tego wypadku.

Jak jeździć bezpiecznie?

Zasady bezpiecznego poruszania się hulajnogą elektryczną:

  • Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych. Osoby w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby powyżej 18 lat nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów.
  • Hulajnogą należy poruszać się po drodze dla rowerów. Gdy takiej nie ma, można korzystać z jezdni (jeśli dozwolona prędkość to maks. 30 km/h) lub chodnika, zachowując szczególną ostrożność wobec pieszych.
  • Maksymalna prędkość, z jaką można się poruszać na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h.
  • Zabronione jest przewożenie pasażerów, zwierząt lub ładunków na hulajnodze elektrycznej.
  • Jazda z nadmierną prędkością, szczególnie w pobliżu progów zwalniających, może prowadzić do utraty panowania nad pojazdem i wypadków. Zawsze należy zwalniać w pobliżu przeszkód, przejść i skrzyżowań.
  • Użytkownicy hulajnóg nie mogą poruszać się równolegle, jazda musi odbywać się jeden za drugim. Nawet jeśli nie doszło do kolizji między uczestnikami, jazda zbyt blisko siebie może zwiększyć ryzyko wypadku.

Choć prawo nie nakłada obowiązku noszenia kasku, jego stosowanie szczególnie przez dzieci, zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo. Dlatego apelujemy do rodziców oraz opiekunów o wyposażenie swoich pociech w taki element ochronny, który w przypadku podobnych zdarzeń może zapobiec poważnym urazom głowy.

Źródło: KPP Opoczno

Autor: st. asp. Piotr Siemicki 

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...